Dom w stylu skandynawskim to dom drewniany w technologii szkieletowej. W krajach skandynawskich budowane są w ten sposób zarówno budynki mieszkalne jak też użyteczności publicznej. Domy wznoszone w technologii norweskiej nazywane są również domami kanadyjskimi. Zarówno w Kanadzie, jak i w USA popularne są domy drewniane szkieletowe. Zanim przystąpi się do budowy, przygotowuje się posadowienie. Może to być płyta betonowa, ława, a w przypadku domów z podpiwniczeniem – ściany fundamentowe. Ma to na celu zapobieganie naciąganiu wilgoci. Ta część musi zostać przygotowana przed przymrozkami. Pozostałe prace mogą być wykonywane przez cały rok.

Z drewna skandynawskiego wznosi się szkielet budynku. Zaczyna się od parteru, łącząc z sobą konstrukcję ścian za pomocą systemowych łączników. Zazwyczaj wykorzystuje się do szkieletu deski sosnowe lub świerkowe o grubości 38 mm. Na ściany zewnętrzne stosuje się deski o szerokości 140 mm a na wewnętrzne 89 mm. W szkielecie ścian uwzględnione są otwory okienne i drzwiowe. Środek wypełniany jest materiałem izolacyjnym i zabezpieczany z obu stron poszyciem. Do wypełnienia używana jest wełna mineralna lub sypkie materiały.  Pod okładzinę zewnętrzną układa się warstwę wiatroizolacyjną. Dopiero na nią przychodzi poszycie. Poszycie zewnętrzne pełni rolę elewacji i wykonuje się je z desek, płyt OSB lub sidingu.

Wewnętrzną stronę ścian domku szwedzkiego pokrywa się warstwą paroizolacyjną, a następnie deskami, płytami OSB oraz płytami kartonowo – gipsowymi. Na stojące ściany parteru układane są deski pełniące funkcję żeber stropu. Przymocowuje się do nich podłogę wykonaną z płyt lub desek. Dopiero po jej wykonaniu przystępuje się do konstrukcji ścian wyższej kondygnacji. Całość pokrywana jest gotowym wiązarem lub więźbą dachową przygotowaną na miejscu. Dom w systemie skandynawskim może być również zbudowany z gotowych elementów modułowych, wykonanych w fabryce, co jeszcze przyśpiesza proces budowy


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

EnglishFrenchGermanItalianPolish